تبلیغات
مجله هنری هفت - ثبت طرح یا فیلمنامه در بانک فیلمنامه, راهنمایی برای محافظت از طرح یا فیلمنامه
 
مجله هنری هفت
رویداهای هنری ........ سینما ، تلویزیون
درباره وبلاگ


موسسه سینمایی فیلمسازان گروه هفت
از همه عزیزانی که تمایل به همکاری دارند تقاضا داریم خبر ها ، مطالب و ... خود را جهت درج در مجله در اختیار این مدیریت قرار دهند

مدیر وبلاگ : روابط عمومی
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
نظر شما در خصوص عملکرد صدا و سیمای مرکز کرمانشاه

پرسش: چرا باید فیلمنامه خود را ثبت کنیم؟

خیلی ساده بگویم، برای اینکه کسی طرح یا فیلمنامه (سناریو) خود را ندزدد. سینمای ایران محیط غریبی است. در آن به هیچ کسی نمی‌توان اطمینان کرد. حتی دوست سینماگر شما هم می‌تواند به راحتی آب خوردن طرح یا فیلمنامه‌تان را بدزدد. به همین خاطر، برای اینکه بتوانید ثابت کنید مالک اثرتان هستید، باید طرح یا فیلمنامه‌ی خود را در بانک سینما ثبت کنید.

 

پرسش: اگر طرح یا فیلمنامه‌ی خود را ثبت کنیم باز هم امکان دارد کسی آن را بدزدد؟

در سینمای ایران هیچ‌ چیز غیرممکن نیست. اگر کسی طرح یا فیلمنامه‌تان را بدزدد و شما آن را در بانک فیلمنامه‌ی خانه‌ی سینما ثبت نکرده باشید، هیچ کاری نمی‌توانید انجام دهید. اما اگر آن را ثبت کرده باشید، می‌توانید با ارائه‌ی رسید ثبت فیلمنامه ـ که شبیه به فرم ثبت آن است ـ از شخصی که فیلمنامه‌تان را دزدیده به مراجع ذی‌ربط شکایت کنید و حق خودتان را بگیرید.

 

پرسش: آیا طرح یا فیلمنامه‌مان را می‌توانیم به صورت دست‌نوشته و کاغذی ارائه دهیم؟

خیر. باید طرح یا فیلمنامه‌ی خود را در یک فایل word 2007 یا ترجیحاً word 97-2003 تایپ کنید. بعد آن را ذخیره کنید و روی یک دیسک فشرده (CD) ضبط کنید. بانک فیلمنامه، طرح یا فیلمنامه‌ی شما را فقط به این صورت دریافت می‌کند.

 

پرسش: خانه‌ی سینما کجاست و بانک فیلمنامه در کدام قسمت آن قرار دارد؟

آدرس خانه‌ی سینما: خیابان بهار جنوبی ـ خیابان سمنان ـ پلاک ٢٣

بانک فیلمنامه در همان قسمتی است که کتابخانه‌ی خانه‌ی سینما قرار دارد. منتهی کتابخانه پایین است و بانک فیلمنامه، بالای پله‌ها دست چپ.

 

پرسش: برای ثبت فیلمنامه چه مراحلی را باید طی کنیم؟

ـ فایل word محتوی طرح یا فیلمنامه‌تان را که روی cd ریخته‌اید باید به همراه داشته باشید. چون بانک فیلمنامه به این صورت فیلمنامه‌ها را ثبت و به نوعی مهر و موم می‌کند!

ـ مبلغ مورد نیاز برای ثبت اثرتان را باید به شماره حساب جدیدی که برای این کار منظور شده واریز نمایید. بنابراین، نباید این مبلغ را به شماره حساب ٢/٢٠٩٢ واریز کنید، بلکه باید آن را به حساب ٨٢/٧٤٦٣٣٥٥٤ به نام خانه سینما در بانک ملت شعبه بهار جنوبی پرداخت کنید که نبش خیابان سمنان قرار دارد.

ـ فرم مخصوص ثبت فیلمنامه را پر کنید. این فرم که نمونه‌ای از آن را در زیر قرار داده‌ام، برای کسانی که تابحال فیلمنامه‌ ثبت نکرده‌اند کمی نامأنوس است. در گوشه‌ی سمت راست بالای صفحه، مقابل "تاریخ" باید تاریخ شمسی روزی که دارید فیلمنامه را ثبت می‌کنید وارد کنید. بعد، در مقابل "نام فیلمنامه" نام فیلمنامه‌تان را می‌نویسید. با "شماره ثبت" کاری نداشته باشید و در مقابل "قالب فیلمنامه" بنویسید: "طرح" یا "فیلمنامه". در مقابل "تعداد صفحه" تعداد صفحه‌های طرح یا فیلمنامه‌تان را درج می‌کنید. مقابل "شیوه نگارش" می‌نویسید: "cd" . اگر فیلمنامه‌تان اقتباس از فیلم یا داستان کوتاه یا رمان است، جلوی منبع اقتباس، نام آن اثر سینمایی یا ادبی را درج کنید. قسمت بعدی مربوط به اشخاص حقیقی و حقوقی است که طرح یا فیلمنامه تا این زمان به آنها عرضه شده است. امیدوارم که پیش از ثبت طرح یا فیلمنامه‌تان چنین کاری نکرده‌ باشید. اگر هم به خطا این کار را کرده باشید، باید نام آنها را در این قسمت بنویسید. قسمت بعدی به خلاصه‌ی داستان مربوط می‌شود که سعی کنید آن را در دو سه جمله خلاصه کنید. باقی قسمت‌ها نیاز به هیچ‌گونه توضیح ندارند و شخص با بهره‌ی هوشی ٦٠ هم قادر به فهم آنها است!


با ارائه‌ی cd، فیش واریز مبلغ مورد نیاز،‌ و فرم ثبت کامل شده، متصدی مربوطه رسید ماشین‌شده‌ای در قطع A4 به شما تحویل می‌دهد که عنوان آن "مشخصات ثبت فیلمنامه" است. این برگه‌ طرحی شبیه به فرم ثبت فیلمنامه دارد و در زیر عنوان آن شماره‌ی ثبت و تاریخ ثبت فیلمنامه به همراه اطلاعات دیگر درج شده‌اند.

 

پرسش: بانک فیلمنامه در چه روزها و چه ساعت‌هایی باز است؟

بانک فیلمنامه به جز پنج‌شنبه‌ها و جمعه‌ها و تعطیلات رسمی، هر روز از ساعت ٣٠:٩ تا ٣٠:١٢ فیلمنامه‌های دریافتی را ثبت می‌کند. قبل از اینکه به آنجا بروید، حتماً با شماره ٧٧٦٠٠١٩٠ تماس بگیرید. ممکن است الان که این پست را می‌خوانید، ماه‌ها از گذاشتن آن روی این وبگاه گذشته باشد و تا آن موقع، دوباره شماره حسابی که باید به آن پول واریز کنید و مقدار مبلغی که باید واریز کنید، تغییر کرده باشد.

 

پرسش: آیا بانک فیلمنامه وبگاه اختصاصی دارد؟

خیر. اما یک صفحه‌ی فرعی در سایت خانه سینما دارد که متأسفانه به جای راهنمایی ثبت فیلمنامه، فقط به اعلام طرح‌ها و فیلمنامه‌های ثبت‌شده می‌پردازد.

 

پرسش: برای ثبت طرح یا فیلمنامه‌ی خود باید چه مبلغی را به حساب خانه سینما واریز کنیم؟

ـ کسی که نه عضو خانه‌ی سینما است، نه دانشجوی هنر است، و نه هنرجوی مؤسسات سینمایی:

ثبت فیلمنامه: ١٠٫٠٠٠ تومان ـ ثبت طرح: ٥٠٫٠٠٠ تومان

(همانطور که ملاحظه می‌کنید، هزینه‌ی ثبت اثر برای افراد عادی در بانک فیلمنامه‌ی سینمای ایران، حتی نسبت به اتحادیه‌ی نویسندگان آمریکا گران‌تر است!)

ـ کسی که عضو خانه‌ی سینما است:

ثبت فیلمنامه: ٦٠٠٠ تومان ـ ثبت طرح: ١٠٫٠٠٠ تومان

ـ کسی که عضو کانون فیلمنامه‌نویسان است:

ثبت فیلمنامه: ٣٠٠٠ تومان ـ ثبت طرح: ٥٠٠٠ تومان

ـ دانشجویان هنر و هنرجویان مؤسسه‌های سینمایی نیز می‌توانند با پرداخت ١٥٫٠٠٠ تومان طرح خود را ثبت کنند. باز، اگر دانشحوی هنر یا هنرجوی یکی از مؤسسات سینمایی هستید و قصد دارید فیلمنامه‌ی خود را ثبت کنید، بهتر است ابتدا با شماره ٧٧٦٠٠١٩٠ تماس بگیرید و مطمئن شوید که هزینه‌ی ثبت اثر برای شما گران نشده باشد ـ چون شنیده‌ام می‌خواهند گران کنند. حالا تا چه حد واقعیت دارد، در آینده معلوم می‌شود.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 6 مرداد 1389 11:53 ق.ظ
برای کسی که امکان آمدن به تهران و ثبت فیلمنامه در خانه سینما را ندارد راه حلی وجود دارد ؟
روابط عمومیبه این سایت مراجعه کن
http://www.filmsazan7.ir/
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
 
 
بالای صفحه