تبلیغات
مجله هنری هفت - چند پیشنهاد فرهنگی از یک کارشناس امور فرهنگی در کرمانشاه
 
مجله هنری هفت
رویداهای هنری ........ سینما ، تلویزیون
درباره وبلاگ


موسسه سینمایی فیلمسازان گروه هفت
از همه عزیزانی که تمایل به همکاری دارند تقاضا داریم خبر ها ، مطالب و ... خود را جهت درج در مجله در اختیار این مدیریت قرار دهند

مدیر وبلاگ : روابط عمومی
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
نظر شما در خصوص عملکرد صدا و سیمای مرکز کرمانشاه


از سالها پیش دست به قلم شده و هر از گاهی نامه‌ای یا مقاله‌ای برای توجه تصمیم‌سازان فرهنگی هنری استان نوشته‌ام، اولین نامه جدَی و سرگشاده به استاندار فعلی (آقای مهندس هاشمی) را اینجانب تقدیم نمودم، تمایل داشتم حضوراً نقطه نظرات فرهنگی، ‌هنری و تخصصی‌ام را خدمتشان عرض کرده و از آنها دفاع نمایم، در طول این مدت اگرچه انعکاس مستقیمی از پیشنهاداتم مطرح نشده است اما جناب استاندار، ارشاد اسلامی و شهرداری و... در گزارش‌ها و مطالبی که عرضه می‌نمایند از پیشنهاداتم صحبت به میان می‌آورند٬ که همین کافی است.
اینجانب در پی کسب سکه و جایزه نَیستم. من به دنبال هویت فرهنگی هنری از دست رفته کرمانشاه و کرمانشاهیان هستم٬ هر کسی هم در این راستا قدمی بردارد مورد سپاسگزاری من و همه‌ی کرمانشاهیان فهیم است.
سالهاست که این جمله‌ی «کرمانشاه قطب کشاورزی و دامپروری است» را چماق توسعه نموده و بر سر استان ما می‌کوبند و ما را از توسعه‌ی فرهنگی که کارخانه انسان‌سازی است غافل نموده‌اند. این در حالی است کسی به شیراز به عنوان بزرگترین استان تولیدکننده‌ی گندم و جو و محصولات شالیزی به عنوان قطب کشاورزی نمی‌نگرد و آنرا پایتخت فرهنگی ایران می‌خوانند، کسی به خوزستان با داشتن بزرگترین جلگه حاصلخیز کشاورزی ایران و آنهمه سد ساخته شده به عنوان قطب کشاورزی نگاه نمی‌کند. بختیاریها را قطب  دامپروری و کشاورزی نمی‌دانند اما فقط برای آنکه ما ادعای سهم کمتری در مقوله‌های فرهنگی داشته باشیم می‌گویند کشاورزان و دامپروران عزیز کرمانشاهی.
 عزیزان تصمیم‌ساز: 
هلند را در دنیا با نام گلهای هلندی‌اش می‌شناسند نه گاوهای هلشتاین‌اش. استرالیا با دامپروری و گله‌های گوسفندش شناخته نمی‌شود.
ژنف به خاطر مراکز فرهنگی و اجتماعی‌اش اینهمه در دنیا معروف است. اگر کاشان معروف به فرش است٬خمیرمایه اش را از هنر دارد که توانسته اینهمه معروف باشد. کسی در تاریخ کرمانشاه سراغ اسب‌های تربیت‌شده در نیشایی(ماهیدشت) را نمی‌گیرد، بلکه سراغ طاق‌بستانش را می‌گیرند چون ریشه در دنیای هنر دارد. ا
گر موسیقی همزاد انسان و ریشه در تاریخ دارد چون خود هنر است. حافظ ماندگاری‌اش را مدیون هنرمندی‌اش است وگرنه این مملکت فراوان شاعر به خود دیده است. پس برای تقویت کرمانشاه به فکر تقویت فرهنگ و هنرش باشید، کشاورزی و دامپروری سنتی محکوم به شکست است.
در این راستا پیشنهادات زیر را مطرح می‌نمایم اگر چه بسیاری از آنها را قبل‌تر در روزنامه‌ها و سایت‌ها در قالب مقالات مختلف برای مسئولین استان عرضه داشته‌ام .اما سفر ریاست جمهوری محترم موقعیت ویژه ای که باید از آن استفاده کنیم :
1- دانشکده هنر در دانشگاه رازی
برای راه‌اندازی دانشکده هنر در دانشگاه رازی از ۱۰ سال پیش تا کنون به صورت جدی پی‌گیر آن بوده‌ام. برای سه استاندار نامه نوشته و با آنها صحبت نموده‌ام که هر بار در حال به نتیجه رسیدن هستیم که با تغییر استاندار امیدهای ما به یاس تبدیل میشود. اکنون می‌توان دانشکده هنر دانشگاه رازی را در برنامه‌های پیشنهادی دولت مطرح وبه تصویب رساند ٬حتی با نام دانشکده هنر حضرت آیت‌ا... نجومی.
2- احداث دانشکده هنر در دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه- این دانشگاه در بحث توسعه آزادی عمل بیشتری دارد. شخصا با آقای دکتر قدرتی صحبت نموده و بسیار تمایل داشتند که دانشکده هنر را راه‌اندازی نمایند. بهقابلیت وتوان ایشان  درآین مهم واقفم.  چه خوب است شما هم در این ارتباط همراهیشان نمایید.
3- احداث و راه‌اندازی موزه هنرهای معاصر کرمانشاه
بسیاری از استانها از طرق مختلف دست به کار شده و به نتیجه رسیده‌اند، طرحی در دست است که وزارت ارشاد ده موزه هنرهای معاصر در کشور بسازد، دو ماه پیش از طریق دو مقاله در روزنامه صدای آزادی و وب‌سایت خودم در قالب مقاله‌هایی برای مسئولین این مطلب را تقاضا نموده و یادآور شده‌ام. نامه‌ای هم به آقای دکتر فلاحت پیشه تقدیم نموده‌ام که موقعیت ویژه‌ای است از آن بهره‌برداری کنیم. موزه هنرهای معاصر می‌تواند چالش فرهنگی هنری سالها محرومیت را در استان پر نماید.
«روزنامه صدای آزادی شماره نوروز»
4- احداث 6 فرهنگسرا در 6 منطقه شهرداری
در قالب نامه سرگشاده چهار ماه پیش به استاندار محترم این پیشنهاد و موارد دیگر را منعکس نمودم. پیشنهاد می‌شود 6 فرهنگ‌سرا در 6 منطقه شهرداری و یک فرهنگ‌سرای مرکزی برای کلان‌شهر تمدن‌ساز، فرهنگ‌پرور و اسطوره‌ی کرمانشاه ایجاد گردد.
 5- احداث نگارستان هنر برای ارشاد اسلامی
ارشاد اسلامی مکانی به نام سالن فرهنگ و هنر داشت که ملکیت آن متعلق به شهرداری بود (سالن میدان آیت‌ا... کاشانی) که متأسفانه بهترین نقطه‌ی مرکزی شهر را به قیمت ناچیز فروختند. اکنون خلاء ناشی از یک مکان برای نمایش آثار هنری و تجسمی که هویتی مستقل داشته و عملکردی چندمنظوره شبیه سالن آوینی نداشته باشد به شدت در شهر هنردوست کرمانشاه مشهود می‌باشد. پس احداث یک نگارستان (نگارخانه هنری) از ضروریات فرهنگی هنری کرمانشاه است.
6- احداث خانه هنرمندان کرمانشاه
برای رشد هنر در قالب غیردولتی که هنرمندان نیازمند دولت نباشد سرمایه‌گذاری در این زمینه ضروری است. هنرمندان در طول تاریخ مظلوم بوده و تمکن مالی مناسب نداشته‌اند، آنان توان ساختن فضا و مکان برای خود را ندارند. پیشنهاد می‌گردد مکانی فرهنگی هنری به نام خانه هنرمندان را در لیست برنامه‌های خویش قرار دهند (اگر چه تابلوی کاذب آن را بر یکی از ساختمانهای تحت نظارت میراث نصب نموده‌اند، واقعیت آن است هم خودشان را گول زده‌اند هم هنرمندان را، چون هیچ هنرمندی هنوز راهی به آن فضا باز ننموده است و حکایت آن هم‌چنان درراهروهای دادگاهها جاری و باقی است.)
7- موزه شهرداری کرمانشاه
موزه شهرداری را که یک تجربه اجتماعی موفق در بسیاری از استانها بوده اجرایی نمائید. سال گذشته شهرداری جایزه جهانی صلح دریافت نمود٬ چون جایی برای نگهداری آن نداشتند آنرا به موزه جنگ کرمانشاه اهداء نمودند!!!
8- جشنواره دین و هنر آیت‌ا... نجومی
پیشتر در مقاله‌ای در روزنامه صدای آزادی پیشنهاد برگزاری جشنواره دوسالانه دین و هنر آیت‌ا... نجومی را ارائه داده بودم که گویا استاندار محترم به شکلی دیگر سازمان ملی جوانان را پی‌گیر اجرای آن نموده است و در حال اجراست ٬اماامیدوارم شان آیت الله نجومی را با کار کوچکی مخدوش نکنیم.
9- احداث یک مرکز چاپ و نشر بزرگ و پیشرفته در استان
پیشنهاد می‌گردد زمینه احداث یک مرکز بزرگ چاپ و نشر در استان را فراهم آورید. واقعیت آن را اطلاع ندارم اما شنیدم که آقای مدلل برنامه احداث بزرگترین مرکز چاپ و نشر کشور را دارند.
والله اگر این اتفاق در کرمانشاه بیافتد به اندازه 50 سال کرمانشاه از نظر فرهنگی جلو خواهد افتاد. تصور آن را بنمائید که هر نویسنده‌ای از همدان و لرستان و آذربایجان و سمنان و اهواز و... قصد چاپ کتابش با قیمت مناسب را داشته باشد و بدین جهت نیازمند کرمانشاه بود، آن وقت تصورشان در مورد شهر و دیار ما چگونه بود؟
10- سازمان فرهنگی هنری شهرداری کرمانشاه
سازمان فرهنگی هنری شهرداری کرمانشاه را در گام اول و حتی در ابعاد و اندازه محدوده راه‌اندازی نمایید که از طریق آن بتوان برای فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی شهر کرمانشاه  ساماندهی علمی هنری داشت . می‌توان  در برنامه توسعه آن  به شیوه سازمان همیاری شهرداریهای استان کرمانشاه آن را به شهرداری‌های بقیه شهرهای استان هم تعمیم داد.
11- خانه‌های فرهنگ محلات
راه‌اندازی خانه‌های فرهنگ محلات تجربه‌ای موفق در تبریز بوده است که سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز آن را شروع و اجرائی نموده است.
این خانه‌های فرهنگ در محلاتی که متعلق به شهرداری است می‌تواند به بنیان‌های خانواده و زندگی شهری اجتماع امروز کمک‌های فراوان نماید.
 در پایان اعلام می‌کنم برای دفاع از طرحهای پیشنهادی و توجیه اجرایی و عملیاتی هر کدام از آنها حاضرم در جلسات کار گروه تخصصی فرهنگ و هنر از پیشنهادات فرهنگی هنری خویش که پشتوانه آن علم، منطق، استدلال و تجربه است به شکل مقتضی دفاع نموده و آگاهی‌بخشی لازم را به عمل آورم. 
 

با احترام
  اکبر پرویزی
کارشناس ارشدپژوهش هنر
مدرس دانشکده تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه
مدرس و مدیر گروه گرافیک واحد فرهنگ و هنر دانشگاه جامع علمی‌کاربردی

نوع مطلب : کرمانشاه ، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
 
 
بالای صفحه